Wiele osób zastanawia się czy może samemu stworzyć aplikację mobilną bez doświadczenia porgramistycznego. Aby stworzyć prostą aplikację mobilną musisz znać choć podstawy HTML, CSS i JavaScript. Jeśli masz z tym doświadczenie i znasz przede wszystkim JavaScript, to bez problemu poradzisz sobie ze stworzeniem aplikacji.

W czym stworzyć aplikację mobilną?

Aplikację mobilną możemy stworzyć w kilka różnych sposobów. Od pisania aplikacji tylko dla jednej platformy w przygotowanym przez właścicieli platform mobilnych środowiskach, pisania aplikacji dla obu platform mobilnych natywnie lub przy wykorzystaniu narzędzy firm trzecich. Na początek podzielmy aplikacje na dwa różne typy:

  • Aplikacje natywne
  • Aplikacje hybrydowe

Aplikacje natywne

Aplikacje natywne możemy uzyskać na dwa sposoby:

1) Tworząc aplikację w środowiskach przeznaczonych na poszczególne platformy, czyli na Androida pisząc aplikację w języku Java lub Kotlin w środowisku Android Studio lub na iPhony piszą aplikację w języku Objecive C wykorzystując środowisko xCode.

2) Tworząc aplikację przy wykorzystaniu frameworków, które przy pomocy komplikatorów potrafią przekształcić jeden napisany kod na obie platfromy oszczędzając przy tym czas i pieniądze. Przykładem takich frameworków to React Native i Xamarin.

Aplikacje hybrdowe

Aplikacje hybrydowe polegają na stworzeniu aplikacji webowej, która jest uruchamiana wewnątrz specjalnego kontenera (WebView). Pozwala to na szybkie stworzenie aplikacji nie zagłębiając się w zagadnienia związane z każdą platformą mobilną. Dzięki temu przy umiejętności tworzenia aplikacji webowych możesz stworzyć nie zaawansowaną aplikację mobilną. Przykładem frameworków, które pozwalają na stworzenie Aplikacji mobilnej w HTML, CSS i JS to:

 

Podsumowanie

Aby stworzyć szybko ładną aplikację mobilną napewno zastanowiłbym się nad wykorzystaniem Frameworka Ionic. Jest to ładnie wyglądający framework, który zawiera w sobie wiele gotowych elementów. Myślę, że bez problemu stworzysz na nim aplikację, która da Ci dużo satysfakcji i pozwoli Ci pochwalić się nowymi umiejętnościami.